Dlaczego cukier jest niezdrowy w nadmiarze?

Ograniczenie spożywania cukru to najlepsza decyzja, jaką może podjąć każdy z nas, zarówno osoba dorosła, jak i dziecko. Dlaczego? Bo to środek, który w nadmiarze może spowodować ogromne szkody w naszym organizmie, a w najgorszych przypadkach doprowadzić do poważnych chorób, a nawet śmierci. Jakie są popularne sposoby na ograniczenie tego środka? Czy cukier to faktycznie tak szkodliwy produkt, a jeśli tak, to na jakie zamienniki powinniśmy postawić? 

Cukier a jego zamienniki

Cukier jest wyjątkowo kalorycznym środkiem. Jeśli jesteśmy na diecie, przygotowujemy się do startu w zawodach lub po prostu zdrowe odżywianie jest naszą pasją, warto postawić na zdrowsze i mniej kaloryczne zamienniki cukru. Do wyboru mamy kilkanaście różnych typów słodzików, jedne praktycznie bez kalorii, inne z ich niewielkimi ilościami. Ciekawą i na pewno zdrową alternatywą jest i miód. To doskonała substancja słodząca, która w dodatku chroni organizm przed wirusami i przeziębieniami, a także zwiększa nasze zdolności poznawcze. Warto jednak zachować umiar w spożywaniu miodu, gdyż w większych ilościach może się odbić na wyglądzie naszej sylwetki, a to dlatego, że jest całkiem kaloryczną substancją. 

Wrogi cukier

Gdy cukier znajdzie się już w naszym organizmie, przekształca się w niebezpieczny tłuszcz. Ten gromadzi się przede wszystkim wokół naszych narządów wewnętrznych, jak: serce, jama brzuszna czy wątroba. W ciągu następnych lat taka sytuacja doprowadzić może do powstania najpierw nadwagi, a potem otyłości oraz chorób sercowych i naczyniowych. Schorzenia, gdy nieleczone doprowadzić mogą do diametralnej zmiany w funkcjonowaniu naszego organizmu oraz jego osłabienia. Jeśli zauważasz, że spożywasz zbyt duże ilości cukru, udaj się jak najszybciej na badania. Zła i nieprzemyślana dieta może doprowadzić do nieodwracalnych skutków, które negatywnie odbiją się na twoim zdrowiu, samopoczuciu oraz wyglądzie psychicznym. Pamiętaj też o tym, że cukier występuje w większości przetworzonych produktów dostępnych w supermarketach. Dlatego sprawdzaj uważnie ich składy.